نیروگاه های خورشیدی، منبع حمایتی مددجویان

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان و تأمین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: توسعه نیروگاه‌های خورشیدی حمایتی می‌تواند درآمد پایداری را برای مددجویان به همراه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، محمود کریمی امروز در نشستی خبری با بیان اینکه توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در دو بخش نیروگاه‌های انشعابی و مگاواتی دنبال می‌شود، اظهار کرد که نیروگاه‌های حمایتی در زیرمجموعه نیروگاه‌های انشعابی قرار می‌گیرند، نیروگاه‌های انشعابی از صفر تا ۲۰ کیلووات را شامل می‌شوند که بر اساس تصمیم وزارت نیرو، شهرک‌های صنعتی ۵۰۰ کیلووات نیز در این بخش قرار داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه نیروگاه‌های خورشیدی حمایتی پنج کیلوواتی برای مناطق محروم در نظر گرفته شده تا خانوارهای مددجویان با نصب این نوع نیروگاه به درآمد پایدار دست یابند، گفت: امسال مجلس شورای اسلامی بودجه‌ای برای این نوع نیروگاه‌ها مصوب کرد که بر اساس آن به خانوارهای مناطق محروم تسهیلات کم‌بهره برای نصب این نیروگاه‌ها روی پشت‌بام داده می‌شود.

عضو هیات‌مدیره انجمن ساتکا با بیان اینکه پیش از این از محل تبصره ۱۶ قانون بودجه این تسهیلات در اختیار مددجویان قرار می‌گرفت؛ اما امسال مجلس یک بودجه کامل برای این طرح اختصاص داده است، گفت: امسال از این محل ۶۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که بر اساس آن تفاهم‌نامه‌ای بین پنج ارگان سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران، بسیج سازندگی، سازمان بهزیستی، معاونت روستایی ریاست‌جمهوری و کمیته امداد منعقد شده است.

کریمی افزود: بر اساس این طرح مقرر شده تا سالانه ۱۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی حمایتی برای مددجویان احداث شود، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران برق این نیروگاه‌ها را ۲۰ساله خریداری خواهد کرد و به‌ازای هر کیلووات برق تولید ۲۲۰۰ تومان پرداخت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه خانوارهای مددجویان از سال اول احداث نیروگاه خورشیدی حمایتی حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان در آمد خواهند داشت که تا شش میلیون تومان در سال‌های بعد افزایش خواهد یافت، ادامه داد: قرار شده این طرح در قالب بسته‌هایی اجرایی شود که بخش خصوصی و فعالان این صنعت اعتقاد دارند علاوه بربسته‌های پنج هزار تایی هزارتایی روش سابق مبنی بر اجرای پروژه‌های خرد نیز تداوم داشته باشد.

عضو هیات‌مدیره انجمن ساتکا با بیان اینکه تداوم پروژه‌های خرد کمک خواهد کرد توسعه این نوع نیروگاه‌ها با سرعت بیشتری اجرایی شده و خانوارها بتوانند سریع‌تر از درآمدهای آن برخوردار شوند، گفت: امسال طبق مصوبه مجلس متقاضیان نیروگاه‌های پنج کیلوواتی از وام کم‌بهره با سود چهار درصد برخوردار خواهند شد و این امکان را دارند که در سقف خانه‌ها اقدام به احداث نیروگاه کرده و درآمد کسب کنند.

کریمی با بیان اینکه همایش نیروگاه‌های حمایتی باهدف بررسی راهکارهای اجرایی‌شدن بهتر این نیروگاه‌ها هفته آینده در تهران برگزارخواهد شد، گفت: در کنار این همایش نمایشگاه تجدیدپذیرها برگزار می شود و در همایش به فعالان برتر این صنعت جوایزی اهدا خواهد شد.